Látkové plenky vrstva po vrstvě

Látkové plenky vrstva po vrstvě

Jak napovídá titulek, dnes si povíme všeobecně o systému látkových plenek a tom, jak si vytvořit vhodnou výbavičku.

Pokud se rozhodujete, zda používat látkové pleny, nenechte se odradit prvotním zdáním složitosti a nepřehlednosti. Sice není nákup celé výbavičky tak snadný, jako nákup jednorázovek, ale po přečtení mnohých rad a postřehů na maminkovských internetových diskusích budete vědět co a jak. Základní informace ale najdete i v našem povídání.

Proč vůbec hovoříme o systému látkových plen? Narozdíl od přebalování do klasických čtvercových plen se totiž používá několik různých vrstev látky, které brání potřísnění oblečení. Pro jednoduchost se zaměříme pouze na plenky kalhotkové (jsou tvarované jako jednorázové) a budeme postupovat od svrchní vrstvy dovnitř plenky.

První vrstvu tvoří svrchní kalhotky, teprve na ně dáváme oblečení. Nutno ovšem dodat, že v teplých letních dnech můžete nechat dítě jen ve svrchních kalhotkách, pohodlné je to pro doma, na procházce nebo třeba na zahradě. Svrchní kalhotky se vyrábí z několika materiálů, v nabídce jsou obvykle takzvané polyesterky, vlňáčky a flísáčky. Každý materiál nám udělá trochu jinou službu, záleží na tom, na jakou příležitost plenku potřebujeme.
Polyesterky jsou nepropustné, ale zároveň dobře větrají. Jejich výhodou je, že velice rychle schnou a poměrně dlouho vydrží.
Vlňáčky jsou vyrobené z ovčí vlny a přirozeně obsahují lanolin, díky kterému jsou kalhotky dobře naimpregnovány a mají antibakteriální vlastnosti. Stačí proto, když je zhruba každé dva měsíce namočíte do speciálního roztoku navracejícího obsah lanolinu do plenky, a při počůrání necháte plenku jen vyschnout.
Obdobou vlňáčků jsou flísáčky, které sice vyžadují přemáchnutí po každém počůrání, ale velmi rychle schnou a jsou příjemné na dotek.
Svrchní kalhotky se vyrábí v několika velikostech podle váhy dítěte, rozvažte proto nákup těch nejmenších pro novorozence, protože z nich dítě rychle vyroste.

Pod svrchními kalhotkami je samotná plenka, která opět může být z různých materiálů (froté, bambusové froté, flanel, bavlna a jejich bio varianty). Plenky jsou buď vícevelikostní, nebo ušité v „rostoucím“ střihu, takže plenku můžete pomocí patentků a suchých zipů přizpůsobovat od kojeneckého věku až po zhruba patnáctikilové dítě.

„Rostoucí“ plenky mívají obvykle vlastní vkládací plenečku, což je v podstatě obdélníkový pruh látky, který zvýší savost, což oceníte zejména v noci. K vícevelikostním plenkám je nutné je dokoupit, přičemž jedna vkládací plenka vychází zhruba na padesát korun.

Do plenky se nakonec pokládá celulózová nebo viskózová separační vložka. Ta brání potřísnění plenky stolicí a navíc odvádí vlhkost od zadečku. Oba druhy vložek lze několik přeprat, než je vyhodíte. Rozdílné jsou ale v použití, celulózová vložka se hodí pro kojence, protože lépe zachytává řídkou stolici, zatímco viskózová vložka je tenčí, takže je vhodnější pro starší děti, které už přijímají tužší stravu.

Pokud si budete sestavovat výbavičku, počítejte s tím, že na den je zapotřebí 6-8 plenek, a obvykle se pere každý třetí den. Nezapomínejte také, že plenky nějakou dobu schnou, základem výbavičky je tedy 24 plenek a čtvero až patero svrchních kalhotek, vkládací plenky a separační vložky pak vybírejte podle konkrétní situace. K výbavičce ovšem patři také kbelík s víkem na použité plenky a vonný a desinfekční prostředek, který budete k použitým plenkám přidávat. V obchodech samozřejmě narazíte na další předměty, které vám usnadní práci s plenkami – od speciálních pracích roztoků až po pytle na nošení plenek na procházce – nebojte se tyto jednoduché pomocníky vyzkoušet!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *