Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida

Pokud někdo z vaší rodiny na sobě našel v nedávné době přisáté klíště, možná teď s obavami očekáváte, jestli se z toho nevyklube nějaká nepříjemnost, která se nehodí nikdy, ale nejméně teď před prázdninami. Tou nepříjemností by mohla být klíšťová encefalitida.

Přenašečem encefalitidy jsou u nás téměř výhradně klíšťata, nejvíce lidí loni onemocnělo na Vysočině, v jižních Čechách a na Bruntálsku. Všeobecně je nejvíce nakažených klíšťat v okolí řek, méně jich je například oblasti Krkonoš, ovšem počty každým rokem kolísají. Pro lepší představu o přibližných počtech infikovaných klíšťat si řekneme, že v nejvíce zamořených oblastech jich bývá 1 až 5 %, to znamená zhruba každé sté až dvacáté klíště je přenašečem encefalitidy.

Nemoc je zákeřná tím, že se někdy neprojeví první fáze příznaků, které by měly vypuknout do dvou týdnu od přisátí klíště. Pokud už se ovšem projeví, připomínají chřipku, takže příznaky bývají podceňovány. Po první fázi se zdánlivě nic neděje, bolesti hlavy, únava a zvýšená teplota ustoupí. Pak následuje období silnějšího postižení organizmu, kdy viry napadají centrální nervovou soustavu a nemocný trpí silnými bolestmi hlavy, nespavostí a objevují se obrny rukou. V těžších případech zůstanou tyto potíže jako trvalé následky onemocnění. V několika málo případech za rok skončí encefalitida úmrtím, to hrozí především starším lidem.

Účinnou ochranou je očkování, které můžete podstoupit kdykoli během roku. Nejvhodnějším načasováním pro první dvě dávky je ale období podzimu či zimy, třetí pak dostanete nejdříve po pěti měsících, takže na začátku léta by tělo mělo mít protilátek dostatek. Očkovací látky se vyrábí i pro malé děti, obvykle se očkují od jednoho roku, ale pokud žijete v oblastech s vysokým výskytem encefalitidy, můžete nechat naočkovat i půlroční miminko.

Těhotným a kojícím maminkám se očkování příliš nedoporučuje, jedině v případě, že je riziko nákazy vyšší než obvykle. Pokud onemocní nastávající maminka, může to vést v posledním trimestru k předčasnému porodu, jinak hodně – a jako vždy – záleží na individuálním stavu maminky.

Očkování se provádí na více než osmdesáti místech po celé ČR, nejčastěji v nemocnicích nebo specializovaných očkovacích centrech. Pokud jste o očkování začali teď přemýšlet, rozhodně není pozdě!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *