Dnes má svátek Svatopluk

Dnes má svátek Svatopluk

V psím kalendáři slaví jmeniny Kikiny a v lidském Svatoplukové. Ten, o kterém si budeme povídat, píše celý svůj život pro děti. Jmenuje se Svatopluk Hrnčíř, duchovní otec Coura a Courka, Semtamťuka a spousty dalších nejen komiksových postav.

Svatopluk Hrnčíř se narodil 21. 5. 1926, vyučil se knihkupcem, ale místo prodávání knížek se zaměřil na psaní. Začínal jako redaktor v dětských časopisech. Mnohé z nich znáte – Sluníčko, Mateřídouška, na jiné si určitě vzpomenou vaši rodiče – Ohníček, Pionýr nebo Pionýrské noviny. Kromě redakční práce také často přispíval svými povídkami nebo příběhy zpracovanými do komiksů i do jiných časopisů. Dlouho kupříkladu spolupracoval se Čtyřlístkem, kde se poprvé objevil profesor Semtamťuk kreslený Adolfem Bornem. Dnes je považován za jednoho z průkopníků sci-fi literatury pro mládež u nás. Některá témata vložil do knížek, jiná do kreslených sci-fi seriálů. Další velkou láskou Svatopluka Hrnčíře jsou kluci od Rychlých šípů. Tak se na to všechno podívejme podrobněji.

Cour a Courek

Kreslený seriál, jehož hlavními hrdiny jsou kocouří táta Cour a jeho syn Courek, vycházely na pokračování v časopisech Sluníčko a Mateřídouška.

Profesor Semtamťuk

Roku 1969 se ve Čtyřlístku objevila dvojice Alenka a Vašek, kteří v jednom díle svých dobrodružství zachrání profesora Semtamťuka. Celý seriál Vynálezy pana Semtamťuka kreslil od tohoto data do roku 1982 Adolf Born. Když o několik let později oslovila redakce Čtyřlístku pana Hrnčíře s žádostí o pokračování Semtamťukových příhod, převzala po Adolfu Bornovi kreslířskou štafetu dcera Svatopluka Hrnčíře, malířka Lenka Vybíralová. A tak mohla v letech 2000 – 2004 vycházet další dobrodružství pod názvem Příběhy profesora Semtamťuka. Protože měl spisovatel po dvaceti letech pocit, že Alenka s Vaškem už museli nutně zestárnout, přidělil profesoru Semtamťukovi nové dětské parťáky – Klárku a Jakuba. V roce 2001 vznikl animovaný seriál namluvený Naďou Konvalinkovou a Ivanem Jiříkem, kterému S. Hrnčíř napsal námět a scénář. V sedmi epizodách se můžete na obrazovce setkat s Kamarády pana Semtamťuka.

Sci-fi

Kreslené sci-fi seriály vycházely většinou v časopisu Pionýr. Byl zde otištěn například Případ s Marťanem, Martinovy příhody s Marťánkem nebo Tajemství majáku. Protože měl Svatopluk Hrnčíř velmi rád romány J. M. Trosky, několik z nich přepracoval do komiksů, které vycházely v letech 1968–1969 v časopisu Větrník. Troskův román Vládce mořských hlubin jazykově upravil.

Sám napsal několik textů se sci-fi tematikou. V letech 1958–1959 vycházelo v Pionýrských novinách na pokračování několik příběhů pod názvem Případ skončil v pátek, které později vyšly i jako román. Tento román se stal roku 1960 předlohou k filmu Zpívající pudřenka. Název vznikl na základě obsahu románu, protože v něm velkou roli hraje vynález radiotelefonu, který je maskovaný za pudřenku. Příhody party kluků, kteří odhalí špióny, se dočkaly i rozhlasového zpracování.

O mimozemšťanovi, co dokáže libovolně měnit svoji podobu, je kniha s názvem Kamarád z planety Haf.

Povídka o úplně první výpravě na planetu Venuši se jmenuje Voda, voda, samá voda. Vyšla v časopise Pionýr. V Ohníčku byly otištěny další Hrnčířovy sci-fi povídky – např. Podivný kluk nebo Červený krtek.

Detektivky

Napínavé příběhy pro začínající detektivy s hádankami, rébusy, tajemstvím, indiciemi, stopami a náznaky pro mladé čtenáře, aby sami mohli rozluštit zápletku – to vše se dá najít například v knihách Únos krále hádanek, Klub dobrodruhů nebo Sedm sněhuláků.

Klukovské party

Řada knih je zaměřena na prázdninová dobrodružství, která se dají zažít, když se dá dohromady parta kluků, co v žádném případě nesedí jen doma a vydává se na průzkum svého okolí. Jaká dobrodružství to mohou být, se můžete dočíst třeba v těchto knížkách: Prázdniny s pradědečkem, Ostrov uprostřed města, Kapsa ohnivého mloka nebo Lovci z ohňové hory.

Rychlé šípy

Možná se Svatopluk Hrnčíř při psaní výše zmíněných příběhů nechal inspirovat jednou z nejznámějších klukovských part – Foglarovými Rychlými šípy. Po stopách neznámých příběhů Rychlých šípů se vydal v komiksové trilogii Uctívači GingaOstrov Uctívačů Ginga, Poklad Uctívačů Ginga a Maják Uctívačů Ginga. První z nich – Ostrov – ilustroval Marko Čermák, ostatní Michal Kocián.

Všem Sváťům pěkný den a Kikinám též. :O)

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *