Kamarádka Beruška

Vezměte si pastelky a pojďte kreslit s naší Beruškou. seznam listů

Pojďte (si) s námi hrát!

Přineste si flétničky a pojďte se s námi učit hrát. Výukové listy jsou plné zábavy a jsou vhodné i pro předškoláky.
seznam lekcí

detskestranky

Italské Velikonoce na křídlech holubicePondělí, 17. března 2008

Autor: Fily
Rubrika: Vědění

Velikonoce mají pro celou Itálii velký význam. Nejčistší podobu si tento svátek zachoval ve vesnicích a na Sicílii, kde se dosud dodržuje mnoho prastarých tradic. Ale i v oblastech, které jsou poměrně průkopnicky a moderně orientované a ve velkých městech to oslavami Velikonoc žije.

Velikonoce bývají v Itálii označovány také jako svátek nekvašeného chleba, což má spojitost s osvobozením židovského lidu od Egyptské nadvlády. Pro křesťany je to snad nejdůležitější svátek v roce. Po celou dobu velikonočního času můžete vídat procesí se svíčkami, na Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu a Velikonoční neděli probíhají velké bohoslužby. Bohoslužeb na Velikonoční neděli se často účastní i ateisté. Každý rok v tomto čase papež tradičně vede pobožnost křížové cesty kolem Kolosea a v neděli slouží mši na náměstí svatého Petra, jejíž průběh je přenášen do celého světa.

Pokud se někdy budete chtít podívat do Itálie právě o Velikonocích, mohli byste zavítat třeba do Florencie a být svědky efektního zakončení obřadu Velikonoční neděle. Oficiální název zní Scoppoi Del Carro čili Výbuch vozu. A to doslova i do písmene. Z oltáře v katedrále je po drátě spuštěna mechanická holubice – symbol italských Velikonoc. Holubice působí dojmem, že letí. Když doletí na náměstí, kde je umístěn květinový vůz, zapálí jej a spustí ohňostroj.

Ještě na moment u holubice zůstaneme, i když teď se už přesouváme do oblasti, která bude jen škádlit chuťové pohárky. Na italských stolech neuvidíte beránka ani zajíčka, za to holubici stoprocentně. Jde o buchtu, která má v současné době mnoho různých příchutí, dostanete ji kolem Velikonoc koupit v každém obchůdku a bývá rozličně velká. Jenže do Itálie je to přece jen nějaký ten kilometřík navíc, takže si můžete zkusit velikonoční holubici upéct i doma. A jestli nemáte formu na holubici, zkuste třeba tu naši klasickou beránkovou. Velikonoční holubice = Colomba
500 g hladké mouky
150 g cukru moučka
25 g droždí
150 g másla
1 sklenice mléka
4 vejce
2 žloutky
100 g kandované pomerančové kůry
50 g krystalového cukru
100 g mandlí
Špetka soli

Postup
Začněte kváskem, který vyrobíte z 250 g mouky, droždí a trochy teplého mléka. Po vykynutí přidejte celá vejce a jeden žloutek, přisypte zbytek mouky, moučkový cukr, máslo, pomerančovou kůru a přidejte mléko se špetkou soli. Těsto vypracujte a nechejte vykynout. Už v tomto okamžiku by mělo kynout přiklopené formou.
Než těsto vykyne, spařte mandle horkou vodou, oloupejte je a nakrájejte na plátky. Před pečením potřete těsto žloutkem, posypte plátky mandlí a pocukrujte krystalovým cukrem. Colomba se peče v předehřáté troubě nejdříve zprudka, později mírně. Místo kandovaného ovoce a mandlí můžete zkusit třeba čokoládu nebo oříšky a buchta zase dostane jinou příchuť.

Jídlo je nedílnou součástí italských Velikonoc. Pořádají se bohaté hostiny o několika chodech. Kromě Colomby by na stolech nemělo chybět jehněčí maso na mnoho způsobů a samozřejmě vejce, která jsou i zde symbolem znovuzrození a jara. V některých oblastech nosí hospodyně celá vejce do kostela k posvěcení, pak je dají na stůl a kolem nich naskládají všechno ostatní jídlo. Ze slaného pečiva jsou nezbytné preclíky, které svým propletením připomínají ruce sepjaté k modlitbě.

Ale pro děti jsou samozřejmě nejdůležitější sladkosti. Někdo říká, že čokoládová vajíčka vymysleli právě v Itálii. Toto tvrzení není ničím podložené, každopádně čokoládových vajec je během velikonoc plná Itálie a nejsou to jen malá decentní vajíčka. K vidění jsou třeba i metrová čokoládová vejce. Ve vejcích bývá většinou ukryto ještě nějaké to překvapení.

Pokud jde o dekorace, malováním kraslic a zdobením vajíček se tu nikdo moc nezabývá. Valná většina lidí si koupí v obchodech už odekorovaná umělá vejce různých velikostí a těmi si pak zdobí domov.

Velikonoční pondělí probíhá v duchu pikniků a výletů na různě dlouhé vzdálenosti dle zdatnosti rodinných příslušníků.

S přáním dobrých velikonoc Buona Pasqua se pro dnešek loučím a těším se na příště.

známka: 2.7 známkováno: 357 x přečteno: 6258 x komentářů: 0
Ohodnotit článek Poslat e-mailem
Nejlepší  1 2 3 4 5  Nejhorší email:
Diskuze k tématu
Nejsou žádné příspěvky

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek. Dáme vám vědět o všem podstatném, co se na Dětských stránkách děje.
 

Náhodný článek

Dnes má svátek Anežka

Znáte trojku kouzelnických přátel z Bradavic? Jistě ano. Herryho, Hermionu a Ronyho zná přece kdekdo. A pokud jste fanoušci jejich zfilmovaných příběhů, určitě byste je poznali i po hlase. A jestlipak víte, čím hlasem u nás Hermiona mluví? Říká vám něco jméno Anežka Pohorská?

více zde

Encyklopedie

1. Kolo

Kolo může mít více významů. Může to být jednostopý dopravní prostředek, jinak známý jako bicykl.

2. Globus

Globus je zmenšený model Země.

3. Pes

Pes je nejlepší přítel člověka. Domácí zvíře, nejstarší ochočený tvor.

více zde
Hlavní stránka   |   O projektu    |     Redakce    |    Reklama
Práva k veškerému obsahu vykonává agentura imprimis. Ta poskytuje podlicence k jeho dalšímu užití. Přebírání obsahu je povoleno pouze po předchozí písemné dohodě s agenturou imprimis.
© 2006–2014 imprimis, s. r. o., e-bohém, s. r. o., redakční systém © 2009 Zdeněk Vašíček.