Kamarádka Beruška

Vezměte si pastelky a pojďte kreslit s naší Beruškou. seznam listů

Pojďte (si) s námi hrát!

Přineste si flétničky a pojďte se s námi učit hrát. Výukové listy jsou plné zábavy a jsou vhodné i pro předškoláky.
seznam lekcí

detskestranky

Staré řecké báje a pověstiÚterý, 26. října 2010

Autor: MZ
Rubrika: Knihovnička

Od Promethea přes trojskou válku až k Odysseovi! Báje starověkého Řecka jsou plné odvážných hrdinů, mocných bohů a hrozných netvorů. Odehrává se v ní spousta odvážných bojů i slavných dobrodružství. Kniha je převyprávěna tak, aby jí porozuměly i malé děti.

bajeUrčitě všichni známe knihu Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky. Nyní nakladatelství Fragment přichází s úplně novou knihou - Staré řecké báje a pověsti - pro děti.

Setkáte se zde s 26 známými příběhy, které velice citlivým a srozumitelným způsobem pro děti  převyprávěla Jana Eislerová. Kniha je na křídovém papíře a každý příběh je doprovázen působivými ilustracemi Antonína Šplichala.

 


Ukázka z knihy:

 

O trojském koni

 

I trojský princ Paris se zúčastnil války, ale hrdinou se nestal. V bojích se držel v zadních řadách, a když ho král Menelaos, jemuž unesl manželku Helenu, vyzval na souboj, utekl. "Hned se vrať, zbabělče!" rozzlobil se jeho statečný bratr Hektor a dovlekl Parida zpět před Meneláa. Před jistou smrtí v zápase zachránila Parida bohyně Afrodita. Zahalila ho do mlhy a odnesla do bezpečí.

 

Statečný Achilles se po smrti přítele Patrokla opět postavil do čela řeckého vojska. Když řecká armáda prolomíila trojskou bránu a Achilles chtěl jako první vstoupit do města, postavil se mu do cesty sám bůh Apollón. "Ustup mi z cesty," zvolal Achilles a tasil meč. Bůh ustoupil, ale v duchu sliboval pomstu.

 

Paris se před útočníky ukryl za sloupem paláce. Vtom spatřil Achilla. Napjal luk a bůh Apollón vedl Paridův šíp tak, že zasáhl Achillovu patu, jediné zranitelné místo na jeho těle. Tak zahynul slavný řecký hrdina.

 

Po Achillově pohřbu svolal vojevůdce Řeků Agamemnon poradu: "Obléháme Troju už deset let," řekl ostatním velitelům, "a nezískali jsme nic kromě stovek padlých. Je třeba rychle něco podniknout." Promluvil chytrý král Odysseus:"Když jsme Troju nedobyli bojem, porazíme ji válečnou lstí." Pak vyložil svůj plán. Všichni ho schválili a hned se začali připravovat.

 

V příštích dnech Řekové pilně pracovali. Postavili obrovitého dřevěného koně, tak vysokého, aby neprojel trojskou branou. Do jeho dutého břícha se ukrylo několik řeckých vojáků. řecká armáda spálila svůj tábor a všichni nastoupili do lodí. Vypadalo to, že plují zpět do Řecka a že válka skončila ...

 

Knihu Staré řecké báje a pověsti - pro děti vydalo nakladatelství FRAGMENT, pro děti starší 6 let. Knihu můžete zakoupit přímo na stránkách nakladatelství za 175,- Kč.

známka: 1.6 známkováno: 45 x přečteno: 3226 x komentářů: 1
Ohodnotit článek Poslat e-mailem
Nejlepší  1 2 3 4 5  Nejhorší email:
Diskuze k tématu
Nejsou žádné příspěvky

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek. Dáme vám vědět o všem podstatném, co se na Dětských stránkách děje.
 

Náhodný článek

Porovnávání velikostí - dva listy pro předškoláky

V souboru ke stažení tentokrát najdete hned dva pracovní listy. Předškoláčci si můžou vyzkoušet kresbu různých velikostí. V tabulce najdou tvary a jejich úkolem je nakreslit je nejdřív velké, pak menší a nakonec nejmenší. Na druhé stránce naopak - od nejmenšího k největšímu.

více zde

Encyklopedie

1. Perník

Perník je sladké pečivo. Má hnědou barvu, často se peče vykrájené do různých tvarů a je zdobené cukrovou polevou.

2. Kráva

Kráva je savec, který patří mezi sudokopytníky.

3. Kočka

Kočka je šelma s vynikajícím zrakem a sluchem.

více zde
Hlavní stránka   |   O projektu    |     Redakce    |    Reklama
Práva k veškerému obsahu vykonává agentura imprimis. Ta poskytuje podlicence k jeho dalšímu užití. Přebírání obsahu je povoleno pouze po předchozí písemné dohodě s agenturou imprimis.
© 2006–2014 imprimis, s. r. o., e-bohém, s. r. o., redakční systém © 2009 Zdeněk Vašíček.