Kamarádka Beruška

Vezměte si pastelky a pojďte kreslit s naší Beruškou. seznam listů

Pojďte (si) s námi hrát!

Přineste si flétničky a pojďte se s námi učit hrát. Výukové listy jsou plné zábavy a jsou vhodné i pro předškoláky.
seznam lekcí

detskestranky

Staré řecké báje a pověstiÚterý, 26. října 2010

Autor: MZ
Rubrika: Knihovnička

Od Promethea přes trojskou válku až k Odysseovi! Báje starověkého Řecka jsou plné odvážných hrdinů, mocných bohů a hrozných netvorů. Odehrává se v ní spousta odvážných bojů i slavných dobrodružství. Kniha je převyprávěna tak, aby jí porozuměly i malé děti.

bajeUrčitě všichni známe knihu Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky. Nyní nakladatelství Fragment přichází s úplně novou knihou - Staré řecké báje a pověsti - pro děti.

Setkáte se zde s 26 známými příběhy, které velice citlivým a srozumitelným způsobem pro děti  převyprávěla Jana Eislerová. Kniha je na křídovém papíře a každý příběh je doprovázen působivými ilustracemi Antonína Šplichala.

 


Ukázka z knihy:

 

O trojském koni

 

I trojský princ Paris se zúčastnil války, ale hrdinou se nestal. V bojích se držel v zadních řadách, a když ho král Menelaos, jemuž unesl manželku Helenu, vyzval na souboj, utekl. "Hned se vrať, zbabělče!" rozzlobil se jeho statečný bratr Hektor a dovlekl Parida zpět před Meneláa. Před jistou smrtí v zápase zachránila Parida bohyně Afrodita. Zahalila ho do mlhy a odnesla do bezpečí.

 

Statečný Achilles se po smrti přítele Patrokla opět postavil do čela řeckého vojska. Když řecká armáda prolomíila trojskou bránu a Achilles chtěl jako první vstoupit do města, postavil se mu do cesty sám bůh Apollón. "Ustup mi z cesty," zvolal Achilles a tasil meč. Bůh ustoupil, ale v duchu sliboval pomstu.

 

Paris se před útočníky ukryl za sloupem paláce. Vtom spatřil Achilla. Napjal luk a bůh Apollón vedl Paridův šíp tak, že zasáhl Achillovu patu, jediné zranitelné místo na jeho těle. Tak zahynul slavný řecký hrdina.

 

Po Achillově pohřbu svolal vojevůdce Řeků Agamemnon poradu: "Obléháme Troju už deset let," řekl ostatním velitelům, "a nezískali jsme nic kromě stovek padlých. Je třeba rychle něco podniknout." Promluvil chytrý král Odysseus:"Když jsme Troju nedobyli bojem, porazíme ji válečnou lstí." Pak vyložil svůj plán. Všichni ho schválili a hned se začali připravovat.

 

V příštích dnech Řekové pilně pracovali. Postavili obrovitého dřevěného koně, tak vysokého, aby neprojel trojskou branou. Do jeho dutého břícha se ukrylo několik řeckých vojáků. řecká armáda spálila svůj tábor a všichni nastoupili do lodí. Vypadalo to, že plují zpět do Řecka a že válka skončila ...

 

Knihu Staré řecké báje a pověsti - pro děti vydalo nakladatelství FRAGMENT, pro děti starší 6 let. Knihu můžete zakoupit přímo na stránkách nakladatelství za 175,- Kč.

známka: 1.6 známkováno: 47 x přečteno: 3549 x komentářů: 1
Ohodnotit článek Poslat e-mailem
Nejlepší  1 2 3 4 5  Nejhorší email:
Diskuze k tématu
Nejsou žádné příspěvky

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek. Dáme vám vědět o všem podstatném, co se na Dětských stránkách děje.
 

Náhodný článek

Látkové plenky vrstva po vrstvě

Jak napovídá titulek, dnes si povíme všeobecně o systému látkových plenek a tom, jak si vytvořit vhodnou výbavičku.

více zde

Encyklopedie

1. Raketa

Raketa je stroj, kterým se dá letět do vesmíru.

2. Včela

Včela medonosná je hmyz. Žije ve velkých skupinách (včelstvech). Lidem je užitečná, protože dává med, vosk a mateří kašičku.

3. Chleba

Chleba je základní potravina. Základní chleba se peče z mouky a vody, může se přidat sůl, kvasnice nebo koření. Chleba může být pšeničný, žitný, kukuřičný, ovesný.

více zde
Hlavní stránka   |   O projektu    |     Redakce    |    Reklama
Práva k veškerému obsahu vykonává agentura imprimis. Ta poskytuje podlicence k jeho dalšímu užití. Přebírání obsahu je povoleno pouze po předchozí písemné dohodě s agenturou imprimis.
© 2006–2014 imprimis, s. r. o., e-bohém, s. r. o., redakční systém © 2009 Zdeněk Vašíček.