Kamarádka Beruška

Vezměte si pastelky a pojďte kreslit s naší Beruškou. seznam listů

Pojďte (si) s námi hrát!

Přineste si flétničky a pojďte se s námi učit hrát. Výukové listy jsou plné zábavy a jsou vhodné i pro předškoláky.
seznam lekcí

detskestranky

Pankrác, Servác, BonifácPátek, 14. května 2010

Autor: Japele
Rubrika: Vědění

V těchto dnech slaví svátek všichni nositelé těchto jmen. Možná jste už něco slyšeli o „ledových mužích“. Pokud ne, přečtěte si náš článek.

Polovina května, období od 10. května do 14. května bývá někdy označováno jako doba zmrzlíků, studených svatých, ledováků, ledových mužů a podobně. Jaro, jako kdyby se na chvíli zamyslelo a venku je chladněji. Časté jsou i vydatné deště. Pro letošní rok to „docela sedí“.

Nejdřív jen pár řádek o tom, kdo byli tito muži.

Pankrác (12.května)
Prý se narodil kolem roku 290. Jeho maminka zemřela hned po jeho narození a otec velmi brzy po té. Pečoval tedy o něj strýc. Žil v době, kdy císař Dioklecián neměl v oblibě křesťany a kdo se ke křesťanství hlásil, byl potrestán smrtí. Ani hodně mladý Pankrác se přesvědčit nedal a tak mu byla sťata hlava. Traduje se, že jeho tělo schovala jedna žena v katakombách a asi 200 let po tomto činu tehdejší papež dal postavit nad Pankrácovým hrobem kostel. Za nějaký čas zde postavili baziliku, která zde stojí dodnes.

Pankráců mezi námi mnoho není, ale třeba ve Francii je Pankrác patronem dětí, také ochraňuje mladé rostliny a květy. Jméno Pankrác vzniklo pravděpodobně z řeckého slova "pankration", což by se dalo přeložit jako závod nebo víceboj. Jiné vysvětlení původu tohoto jména přikládá slovo "pankratés," což znamená "vševládný."

Servác (13.května)
Narození dalšího "ledového světce" spadá do 4.století. Stal se biskupem v Belgii. Ví se, že zemřel 13. května v Holandsku na zimnici. Jméno Servác je patronem několika měst – např. Maastrichtu nebo Goslaru. Je patronem a ochráncem zámečníků a stolařů. Původ jeho jména je pravděpodobně v latinském slově "servare," což znamená uchovávat, střežit. Ve zmíněném Maastrichtu se na jeho počest koná každých 7 let velká pouť.

Bonifác (14. května)
Ten se podle legendy narodil v Římě ve 3. století. Bohatá Římanka – křesťanka - jej poslala do Tarsu v Malé Asii (dnešní Turecko), aby tam pro ni se svými druhy vyhledával ostatky mučedníků. Bonifác se do té doby o křesťanskou víru nezajímal a tak bral cestu spíše jako povyražení. V Tarsu byl svědkem toho, jak jsou zde křesťané krutě a bez soucitu v celých zástupech veřejně pro víru zabíjeni. Pod vlivem hrůzných zážitků se veřejně přihlásil k víře Ježíšově. Byl okamžitě uvězněn a po krutém mučení jej biřicové vhodili do vařící se smůly. Legenda říká, že jeho zděšení přátelé přinesli nakonec do Říma ostatky jenom jednoho mučedníka - Bonifáce. Tam jej pohřbili. To vše se mělo stát kolem roku 306.

Jméno Bonifác vychází z latinského výrazu homo boni fati, což lze přeložit jako „člověk dobrého osudu“, což může znamenat, že každý Bonifác je šťastlivec.

K těmto jménům se váže i několik známých i méně známých pranostik :

Svatí Pankráci, Serváci, a Bonifáci, Vás se bojí všici sedláci.
Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta.
Pankrác, Servác, Bonifác, ledoví bratři, přinesou chladna jak se patří.
Pankrác, Servác, Bonifác – ledoví muži, spalují mrazem ovoce i růži.

Přeji všem, aby nebyli smutní, když se tyto dny počasí moc nedaří. Meteorologové slibují, že se koncem května dočkáme krásného počasí. A že v tom všem má prsty i sv. Žofie, si přečtete zítra.

známka: 1.6 známkováno: 52 x přečteno: 10896 x komentářů: 6
Ohodnotit článek Poslat e-mailem
Nejlepší  1 2 3 4 5  Nejhorší email:
Diskuze k tématu
wvwmKHRfFlPd: pHlFGpxMIeRGm (6.8.2011)
Great hammer of Thor, that is powelrufly helpful!

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek. Dáme vám vědět o všem podstatném, co se na Dětských stránkách děje.
 

Náhodný článek

Sunny speaks English - červnové číslo

Červnové číslo časopisu pro dětské studenty angličtiny je na stáncích. Co najdete uvnitř?

více zde

Encyklopedie

1. Limeta

Limeta (limetka) vypadá jako malý zelený citrón a podobně i chutná. Pochází z Asie, ale nejčastěji se pěstuje ve střední Americe.

2. Vlajka

Vlajka je státní symbol. Každý stát má svou vlajku.

3. Umyvadlo

Umyvadlo patří mezi tzv. sanitární zařízení, tj. předmětů do koupelen a na WC.

více zde
Hlavní stránka   |   O projektu    |     Redakce    |    Reklama
Práva k veškerému obsahu vykonává agentura imprimis. Ta poskytuje podlicence k jeho dalšímu užití. Přebírání obsahu je povoleno pouze po předchozí písemné dohodě s agenturou imprimis.
© 2006–2014 imprimis, s. r. o., e-bohém, s. r. o., redakční systém © 2009 Zdeněk Vašíček.