Adopce a jak to bylo dál… aneb Sociální pracovnice u nás doma

Adopce a jak to bylo dál… aneb Sociální pracovnice u nás doma

Návštěvou odboru sociálních věcí tedy vše začalo. Poté, co jsme vybrali naše fotografie, obešli lékaře, vyplnili dotazník a čekali na výpis z rejstříku trestů, následovala další návštěva oné paní.

Návštěvou odboru sociálních věcí tedy vše začalo. Držím palce všem, aby se setkali s tak milými sociálními pracovnicemi, jako tomu bylo v našem případě.

Teď je na místě připomenout, že nám bylo oběma už docela dost, mně přes 40 a manželovi o rok méně. V tomto věku se můžete setkat i  s názorem, že byste měli spíš uvažovat o pěstounské péči nebo změnit požadavky. To záleží na vás. My jsme z úst naší milé sociální pracovnice slyšeli především naději a podporu.

Poté, co jsme vybrali naše fotografie, obešli lékaře, vyplnili dotazník a čekali na výpis z rejstříku trestů, následovala další návštěva oné paní. Ještě k těm fotografiím. Nejdříve jsme vymýšleli, jakou,  jestli se nechat vyfotit nebo najít nějakou, kde se náhodou aspoň trochu tváříme. Ale je to úplně jedno, možná je lepší prostě zvolit fotku, kde jste to právě vy a je úplně jedno, co máte na sobě, jaký účes apod. Proč chtějí fotky? Protože při hledání „vhodného dítka“ jde o to, že NEHLEDAJÍ DÍTKO VÁM, ALE DÍTĚTI RODIČE a toto byste měli mít od té chvíle na paměti.

Tak foto vybráno, papíry v kupě a na další návštěvě jsme se dověděli, že paní sociální pracovnice přijde na návštěvu domů.

No teda, tak to nám žádné mimi nedají, až uvidí ten nepořádek, pomyslí si dle mého názoru každá, i ta nejpečlivější hospodyňka, kterou já tedy určitě nejsem. Co následovalo, si asi umíte představit – prach zmizel i z míst, kde odpočíval hodně dlouho, tak třeba za skříněmi atd., v poličkách se vše rovnalo a komínky oblečení se vršily, knížky se téměř rovnaly podle výšky a na viditelná místa se umísťovaly knihy s psychologickou nebo pedagogickou tématikou, kterých je vzhledem k mé profesi, doma dost a dost, jen je stihnout někdy přečíst.

Nejvíce potřebovaly zásah pokojíčky našich velkých dětí (kdo nečetl předcházející – z prvního manželství mám dvě děti, 16 a 19 let). Tam šlo v podstatě o překopání všeho, včetně úklidu psacích stolů. Pověšení nových záclon na samozřejmě umytá okna a doladění povlečení se vším ostatním. Můj muž mi stále připomínal, že to přeháním a tím naopak zvyšoval mou nervozitu a hrozící infarkt. Měl pravdu, ale to vím až teď.

Paní zazvonila v přesně domluvenou hodinu, bylo to ráno, děti zůstaly kvůli tomu doma (rodinné důvody) a v hodinu H byly dokonce učesané a normálně oblečené. Chudák paní sociální pracovnice, když takhle obchází budoucí rodiče, asi už je zvyklá na ledacos. Naše paní ale byla opravdu milá, sedli jsme si do obývacího pokoje a dala si i kávu a právě upečenou bábovku. Nejdříve se povídalo o všem možném, pak se vyptávala mne na mého muže, čeho si na něm nejvíce vážím a stejně tak jeho (mimochodem tahle otázka je docela zajímavá), ptala se, jak jsme se seznámili, jak dlouho jsme se před svatbou znali, jak vycházíme s mým bývalým mužem. Pak se ptala dětí na to, co říkají oni našemu rozhodnutí. V tu chvíli jsem byla do křesla téměř přikovaná, když líčily, jak je to prima, jak nám to přejí, jak se těší a jak budou pomáhat. Věřte, že toto domluveno nebylo. Pak odešly do školy, paní se ještě zeptala, jestli může nahlédnout do jejich pokojíků  (no jasně, vždyť jsem tam strávila hodiny) a občas si něco poznamenala do bloku. Její návštěva trvala asi hodinku a bylo nám asi všem prima. Takže se nebojte, paní, co k vám přijde, nejvíce zajímá, kde bude prostor pro miminko a prstem po skříních stírajícím prach neprojíždí. Nezajímá ji ani obsah ledničky, ani obsah vašich šatníků, ani srovnané boty v uzavřeném botníku.
Takže vážně klid. 🙂

Naše složka s kupou papírů od lékařů, fotografiemi, dotazníkem, výpisem z rejstříku trestů a poznámkami od naší paní ze sociálky pak putovala na magistrát. Takže zatím nebylo jisté, jestli nás schválí další instituce. První  nebo prostě další krok byl ale za námi.

Jak to dopadlo a jak jsme v tu dobu začali přemýšlet, jak vše urychlit, jak jsme hledali na internetu  informace, odkazy na některé stránky apod. najdete v dalším pokračování.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *